نفی دنیا گرایی

۰

نفی دنیا گرایی

اله مراد سیف

متن

  • َلدُّنْیَا دَارٌ مُنِیَ لَهَا اَلْفَنَاءُ وَ لِأَهْلِهَا مِنْهَا اَلْجَلاَءُ وَ هِیَ حُلْوَهٌ خَضْرَاءُ وَ قَدْ عَجِلَتْ لِلطَّالِبِ وَ اِلْتَبَسَتْ بِقَلْبِ اَلنَّاظِرِ فَارْتَحِلُوا مِنْهَا بِأَحْسَنِ مَا بِحَضْرَتِکُمْ مِنَ اَلزَّادِ وَ لاَ تَسْأَلُوا فِیهَا فَوْقَ اَلْکَفَافِ وَ لاَ تَطْلُبُوا مِنْهَا أَکْثَرَ مِنَ اَلْبَلاَغِ (خطبه ۴۴)

دنیا سرایى است، که ناپایدارى مقدر اوست. مردمش از آنجا رخت برخواهند بست. هم شیرین و گواراست و هم سبز و خرّم. خواستاران خود را زود مى‏یابد و مى‏رباید. هرکه در او بنگرد، دلش را مى‏فریبد. پس هر توشه نیکو، که میسّر است، برگیرید و قدم به راه سفر نهید. در دنیا بیش از آنچه شما را بسنده است مخواهید و بیش از آنچه به شما داده است طلب مکنید.

استنتاج کلی

از آنجا که هدف از تشکیل حکومت  ایجاد زمینه برای رشد و کمال معوی انسان ها می باشد ، نفی دنیاگرایی و توجه به آخرت می باید مبنای رفتار اقتصادی درجامعه اسلامی قرار گیرد .

سیاست های اقتصادی مرتبط

  • فرهنگ سازی مبتنی بر ارزش های اسلامی برای مقابله با مصرف زدگی.
  • تلاش فرهنگی برای نهادینه سازی رفتار اقتصادی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و کرامت انسانی.

متن

  • یَا شُرَیْحُ أَمَا إِنَّهُ سَیَأْتِیکَ مَنْ لاَ یَنْظُرُ فِی کِتَابِکَ وَ لاَ یَسْأَلُکَ عَنْ بَیِّنَتِکَ حَتَّى یُخْرِجَکَ مِنْهَا شَاخِصاً وَ یُسْلِمَکَ إِلَى قَبْرِکَ خَالِصاً فَانْظُرْ یَا شُرَیْحُ لاَ تَکُونُ اِبْتَعْتَ هَذِهِ اَلدَّارَ مِنْ غَیْرِ مَالِکَ أَوْ نَقَدْتَ اَلثَّمَنَ مِنْ غَیْرِ حَلاَلِکَ فَإِذَا أَنْتَ قَدْ خَسِرْتَ دَارَ اَلدُّنْیَا وَ دَارَ اَلْآخِرَهِ (نامه ۳)

(گویند که شریح بن الحارث قاضى امیر المؤمنین (ع) در زمان او خانه‏اى خرید به هشتاد دینار. این خبر به على (ع) رسید. او را فرا خواند. و گفت: شنیده‏ام خانه‏اى خریده‏اى به هشتاد دینار و براى آن قباله نوشته‏اى و چند تن را هم به شهادت گرفته‏اى. شریح گفت: چنین است یا امیر المؤمنین. على (ع) به خشم در او نظر کرد، سپس فرمود:) اى شریح، زودا که کسى بر سر تو آید که در قباله‏ات ننگرد و از شاهدانت نپرسد،تا از آنجا براندت و بى‏هیچ مال و خواسته‏اى به گورت سپارد. پس، اى شریح، بنگر،نکند که این خانه را از دارایى خود نخریده باشى، یا نقدى که بر شمرده‏اى از حلال به دست نیامده باشد. که اگر چنین باشد هم در دنیا زیان کرده‏اى و هم در آخرت.

استنتاج کلی

مراقبت از خطر دنیا گرایی در میان کارگزاران از جمله وظایف حاکم اسلامی است چزاکه رفتار آنان را به حساب دولت اسلامی می نویسند و بعلاوه چنین گرایشی آنان را از مسیر حق منحرف کرده ، مانع بزرگی برای اجرای عدالت خواهد بود.

سیاست های اقتصادی مرتبط

  • رسیدگی به اموال مسئولین درجه یک نظام و مراقبت دائمی از آنان.
  • شفاف سازی افکار عمومی نسبت به وضعیت اقتصادی مسئولین درجه یک نظام.
  • تشویق کارگزاران با الگوی مصرف مطلوب و برخورد با مسئولین دارای رفتار مترفانه.
۰

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *