نقش کسب و کار اینترنتی در رزمایش دفاع بیولوژیک

اله مراد سیف / خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا این روزها به مساله اصلی بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده و حجم وسیعی از کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی را متاثر ساخته است . از آنجا که امکان طولانی شدن این بلیه جهانی وجود دارد، می باید برای تداوم فعالیت های اقتصادی در یک محیط کم خطر برنامه ریزی لازم صورت گیرد . در واقع با توضیحی که خواهد آمد به اعتقاد ما بخشی از رزمایش دفاع بیولوژیک که در فرمان مقام معظم رهبری به ستاد کل نیروهای مسلح آمده بود به همین مساله مربوط می شود . مساله این است که از یک طرف ، خانوارها نیازهای روزانه خود را می باید تامین کنند و از طرف دیگر مراکز تولیدی ، خدماتی و فروشگاهها نیز می باید فعالیت خود را ادامه دهند و هیچ یک از این موارد تعطیل بردار نیست . لیکن روش های معمول برای تداوم این چرخه اقتصادی می تواند خطر شیوع گسترده ویروس ناشناخته کرونا را در پی داشته باشد که قابل صرف نظر کردن نیست ، چرا که اگر شیوع گسترده این ویروس اتفاق بیفتد به جرات می توان گفت که از جنگ نظامی مرگبارتر و خسارت آن بیشتر خواهد بود .

از جمله تمهیداتی که برای این دوره گذار می تواند بسیار موثر باشد رواج دادن و تشویق به استفاده از خریدهای اینترنتی، بویژه در محیط های شهری و بخصوص در کلان شهرها و ممنوع کردن خرید های حضوری از فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای است . چنین روشی هم اکنون در بسیاری از زمینه ها در حال اجرا بوده و با زمینه بسیار مساعدی در کشور برای توسعه روبرو می باشد و لذا به سرعت می تواند به صورتی فراگیرعملیاتی شود . آنچه در این نوع از کسب و کار به عنوان یک الزام می تواند وجود داشته باشد کسری موجود پیک های موتوری و خودرویی در شبکه توزیع است که  این نیز به دلیل وجود انگیزه اقتصادی در آن از یک طرف و منابع انسانی جویای کار برای اشتغال به آن از طرف دیگر می تواند به صورت کاملا خود جوش و مردمی در قالب بنگاههای اسم و رسم دار و ثبت شده فراهم شود . آنچه  مهم است و در این طرح لازم است توجه شود توسعه این روش به همه مراکز خدماتی بخش خصوصی است که الزامی به وجود مشتری در آن مراکز نیست . برای مراکزی مانند بانک ها نیز می باید با تمهیدات لازم زمینه برای قطع ارتباط حضوری کامل مشتری در بانک، از جانب بانک مرکزی و خود بانک ها فراهم شود .این اقدام می تواند به نوعی تحول در نظام بانکداری در جهت بانکداری نوین در هزاره سوم هم باشد . تحولی که در کشورهای پیشرفته صورت گرفته و حتی آنها را به سمت و سوی حذف پول غیر بانکی (یعنی اسکناس و مسکوک دست اشخاص) هدایت کرده است . {متاسفانه در کشور ما بانک مرکزی به جای این که در جهت حذف نیاز به اسکناس که بیشترین خطر برای انتقال آلودگی را دارد چاره اندیشی کند ، سقف برداشت از خودپردازها را افزایش داده است.}

آنچه اهمیت پیشنهاد این یادداشت را بیشتر می کند این است که اقتصاد تعطیل بردار نیست و تعطیلی این ویروس نیز به احتمال زیاد چندان کوتاه مدت نخواهد بود و لذا هم در مورد این ویروس و هم برای ایجاد آمادگی بیشتر در قالب رزمایش دفاع بیلوژیک برای مخاطراتی که در آینده به صورت های دیگری ممکن است از ناحیه دشمنان بر ما تحمیل شوذد، می باید یاد بگیریم که از تکنولوژی و بویژه از فنآوری اطلاعات و ارتباطات حداکثر استفاده مفید و اقتصادی را داشته باشیم . شرایط فعلی تهدیدی است که به این ترتیب می تواند به فرصتی برای پیشرفت در عرصه مدرن سازی اقتصاد ملی تبدیل شود .

۱+

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *