دیپلماسی ،اقتصاد مقاومتی و مقاومت فعال

اله مراد سیف / اقتصاد مقاومتی در فرهنگ انقلابی جمهوری اسلامی ایران جای خود را پیدا کرده و به کلید واژه ای برای ایستادگی مدبرانه بر آرمان ها در شرایط فشار دشمن تبدیل شده است . با این توضیح اقتصاد مقاومتی یک حرکت هیجانی و یا یک شعار برای رجز خوانی در برابر حریف نیست و مقاومت فعال که اخیرا مطرح شده است آن را می تواند تفسیر کند . اگر چه مقاومت می تواند بار معنایی مثبت خود را همیشه داشته باشد اما آنگاه که به مفهوم یک راهبرد فعال در برابر حرکت های دشمن مطرح می شود بار معنایی مثبت آن مضاعف گشته و به اقدامات پیش دستانه ای اشاره می کند که امکان حرکت های بعدی را با افزایش هزینه برای حریف از او سلب می کند . اقدامی که جمهوری اسلامی ایران پس از بدعهدی اروپا در ادامه نقض عهد امریکایی ها انجام داد موجب شد که اروپا در موضع انفعالی قرار گرفته در پی انجام ملاقات هایی متعدد با مسئولین جمهوری اسلامی ایران باشند تا از تداوم این مقاومت فعال جلوگیری کنند . به طور خلاصه راهبرد فعلی اروپا نه این است که می خواهد برجام را برگرداند (که خود می داند آن برجام دیگر قابل احیا نیست) و نه بدان قصد است که جای خالی امریکایی ها را در برجام پر کند (که در تفسیری حداقلی شامل ۱۱ تعهد اروپا می باشد) بلکه در پی بازداشتن جمهوری اسلامی ایران از مسیر مقاومت فعال در شرایطی است که این اطمینان برای آنها ایجاد شده است که جمهوری اسلامی ایران از جنگ هراسی ندارد و در صورت هر گونه تعرض با عکس العمل های خیره کننده نظامی ج.ا.ایران روبرو خواهند شد . لذا تنها گزینه ای که برای اروپا باقی مانده است ایجاد شکاف در جبهه داخلی ما، با دادن برخی وعده ها به مسئولین دیپلماسی کشور است .
آنچه به گوش می رسد این است که در میان مسئولین دیپلماسی کشور این تمایل ایجاد شده که اروپا یک خط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد که پشتوانه آن نفت ما باشد و ما بتوانیم از این خط اعتباری برای خرید مایحتاج مردم استفاده کنیم . در واقع با این حرکت ما به اروپا بدهکار خواهیم شد و از محل ایجاد این بدهی، کالاهای آنها را خریداری خواهیم کرد . لابد برای این بدهی هزینه مالی هم در نظر خواهند گرفت و به این ترتیب ما نفت خود را پیش فروش خواهیم کرد و بدهی خارجی نیز به فهرست مسایل فعلی ما اضافه خواهد شد . حال سوال این است چنین اقدامی از سوی دیپلماسی چه نسبتی با اقتصاد مقاومتی ازیک طرف و مقاومت فعال از طرف دیگر دارد . اگر اقتصاد مقاومتی فعال کردن ظرفیت های داخلی است و ملت غیور ما هم در یکسال گذشته نشان داده اند که برای تحمل فشارهای نظام سلطه، برای پی ریزی یک اقتصاد مستقل آمادگی لازم را دارند و برخی اقدامات مثبت بانک مرکزی هم ثبات نسبی را به بازار ارز و بورس ما حاکم کرده ، یعنی در شرایطی که مردم در حال آماده شدن برای چشیدن ثمره مقاومت فعال نظام هستند، چرا موضوع فروش نفت آن هم نه در چارچوب ۱۱ تعهد اروپا بلکه در حاشیه آن، این اندازه برای دولت و دستگاه دیپلماسی مهم شده است که حرکت شتاب آلودی را در این جهت از خود نشان می دهند . اما نسبت این حرکت با مقاومت فعال هم جای تامل دارد . مقاومت فعال در پی سرنگونی پهباد فوق پیشرفته امریکایی و توقیف کشتی انگلیسی و اتفاقات بعدی آن،(که یکی پس از دیگری توان و ظرفیت بالای جمهوری اسلامی ایران را برای ایستادن در برابر تجاوز و زورگویی سلطه گران هم به دوست و هم به دشمن به اثبات رسانیدند) معنای بسیار رسایی پیدا کرده که دستگاه دیپلماسی می تواند و باید از ظرفیت های ایجاد شده در پی آن بهره برداری کند . به جای رفتن به سمت دامی که اروپا برای ما پهن کرده که راهبرد انداختن ایران در قیف مذاکراتی است که هر چه جلوتر برویم در تنگنای بیشتری قرار خواهیم گرفت، تا جایی که نفس کشیدن هم برای ما دشوار شود و نکته مهم تر در این تشبیه آن که امکان برگشت به دهانه قیف هم از ما سلب شود . تنها چیزی که می باید دستگاه دیپلماسی برآن پای بفشارد عمل اروپا به تعهدات ۱۱ گانه ای است که خود جناب ظریف بارها با صدای فریاد گونه و با تند کردن رگ گردن، آن را به اروپایی ها گوشزد کرده است .
امروزه علامت های مثبتی در اقتصاد دیده می شود که حاکی از تخلیه شدن فشارهای تحریم امریکا است . این علامت ها در نرخ ارز ، در نرخ تورم و مهم تر از آن ها در بازار بورس که همچون آیینه ای نشان دهنده انتظارات مردم از آینده است، خود را ظاهر ساخته است . این علامت ها پس از آن ظاهر شد که قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران به دوست و دشمن ثابت شد . معاون محترم رئیس جمهور درست فرمودند که باد قیمت ها را پایین نیاورده است . ما نیز نمی خواهیم تلاش مسئولین دولت و بانک مرکزی را کمرنگ نشان دهیم. اما مهم است که توجه کنیم اقدامات خوب آنها در شرایطی نتیجه خوب داد که قدرت نمایی جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاد . این ظرفیت مقاومت را همه باید قدر بدانند و دستگاه دیپلماسی آن را پشتوانه خود در هر گونه اقدامی بداند و از مکر «مکرون» و هر دلال دیگری غافل نباشد .

۲+

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *