نظارت و ارزیابی

نظارت و ارزیابی

اله مراد سیف /

متن :

  • وَ إِنَّ لَکَ فِی هَذِهِ اَلصَّدَقَهِ نَصِیباً مَفْرُوضاً وَ حَقّاً مَعْلُوماً وَ شُرَکَاءَ أَهْلَ مَسْکَنَهٍ وَ ضُعَفَاءَ ذَوِی فَاقَهٍ وَ إِنَّا مُوَفُّوکَ حَقَّکَ فَوَفِّهِمْ حُقُوقَهُمْ وَ إِلاَّ تَفْعَلْ فَإِنَّکَ مِنْ أَکْثَرِ اَلنَّاسِ خُصُوماً یَوْمَ اَلْقِیَامَهِ وَ بُؤْسَى لِمَنْ خَصْمُهُ عِنْدَ اَللَّهِ اَلْفُقَرَاءُ وَ اَلْمَسَاکِینُ وَ اَلسَّائِلُونَ وَ اَلْمَدْفُوعُونَ وَ اَلْغَارِمُونَ وَ اِبْنُ اَلسَّبِیلِ وَ مَنِ اِسْتَهَانَ بِالْأَمَانَهِ وَ رَتَعَ فِی اَلْخِیَانَهِ وَ لَمْ یُنَزِّهْ نَفْسَهُ وَ دِینَهُ عَنْهَا فَقَدْ أَحَلَّ بِنَفْسِهِ اَلذُّلَّ وَ اَلْخِزْیَ فِی اَلدُّنْیَا وَ هُوَ فِی اَلْآخِرَهِ أَذَلُّ وَ أَخْزَى وَ إِنَّ أَعْظَمَ اَلْخِیَانَهِ خِیَانَهُ اَلْأُمَّهِ وَ أَفْظَعَ اَلْغِشِّ غِشُّ اَلْأَئِمَّهِ وَ اَلسَّلاَمُ (نامه ۲۶)

ترجمه :

(نامه‏اى از آن حضرت به یکى از کارگزاران خود هنگامى که او را براى گردآورى زکات فرستاد.)… تو را در این صدقه نصیبى است ثابت و حقى است معلوم و نیز مسکینان و ناتوانان و بینوایان با تو شریک‏اند. من حق تو را بتمامى مى‏پردازم، تو نیز، حق آنان را بتمامى بپرداز. که اگر چنین نکنى در روز جزا مدعیان تو از همه بیش است و بدا به حال کسى که مدعیانش، در پیشگاه عدل الهى، فقیران و مسکینان و سائلان و رانده‏شدگان و وامداران و در راه ماندگان باشند. هر که امانت را بى‏ارج شمارد و در مزرع خیانت چرد و خود و دین خود را از لوث آن پاکیزه نسازد، خود را در دنیا گرفتار خوارى و رسوایى ساخته و در آخرت خوارتر و رسواتر است. بزرگترین خیانت،خیانت به مسلمانان است و بزرگترین دغلکارى، دغلکارى با پیشوایان. والسلام.

استنتاج کلی :

نظارت و ارزیابی اثربخشی برنامه های محرومیت زدایی موجب افزایش اطمینان از استیفای حقوق محرومان  و نیز  سنجش کارآمدی مدیران و تشویق آنان به افزایش کارآمدی خود خواهد بود.

سیاست های اقتصادی مرتبط :

  • استیفای حقوق کارگزاران به منظور تشویق آنها به رعایت امانت .
  • نظارت بر اجرای بودجه توسط دستگاههای اجرایی بویژه در امور مرتبط با محرومین .
  • ارزیابی مستمر اثربخشی برنامه های محرومیت زدایی به منظور رفع نواقص آنها .

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *