مسئولین و مردم

جناب نوبخت معاون محترم رییس جمهور پس از بازدید ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۷ خود از روستایی در شهرستان قلعه گنج بیان داشته اند: « همواره این سوال برای خود بنده بوده است که چطور می‌توانم در تهران و در طبقه دهم ساختمانی بنشینم و کوه را نگاه کنم و برای این مردم کپر نشین مناطق محروم کشور برنامه‌ریزی کنم؟ بنابراین تصمیم بر حضور در مناطق محروم گرفتم … برخی اوقات مسئولین هیچ حسی نسبت به مردم محروم ندارند و خود را از جنس مردم نمی‌دانند و در نتیجه در قبال پیشرفت مردم آن مناطق خود را مسئول نمی‌دانند»

بیان این واقعیت مهم از زبان معاون رئیس جمهور را به فال نیک گرفته و برای آن که چنین احساس تعهدی تداوم یافته و تعمیم پیدا کند، نکات و پیشنهادهایی را در زیر می آوریم .

  • شرایط امنیتی دهه اول انقلاب منجر به فاصله معنی داری میان مردم و مسئولین شد که شاید به راحتی نتوان ضرر و زیان آن را برآورد کرد . کار این جدایی به جایی رسید که حتی در نمازهای جمعه که بازرسی فیزیکی هم انجام می شود، بین مردم و مسئولینِ نشسته در صف اول، تا سه لایه نرده ایجاد کردند و اکنون که می خواهند این نرده ها را حذف کنند به گونه ای است که گویی قرار است فتح خیبر کنند .
  • درک مشکلات مردم بدون زیستن با آنها و در میان آنها ممکن نیست و لذا رفتن میان مردم را باید به یک برنامه دائمی که تعطیل بردار و مقید به هیچ چیز دیگری نیست، تبدیل نمود. اگر چه انجام سفرهای استانی نیز مطلوب است، لیکن نباید ارتباط با مردم را در آن خلاصه کرد . اصلِ بودن با مردم خود دارویی شفابخش و التیامی موثر بر بسیاری از مشکلات مردم است . فاصله ها و نرده هایی که ایجاد فاصله می کنند را باید برداشت . مسئولین باید با مردم باشند تا ادراک درستی از وضعیت آنها پیدا کنند . حتی در یافتن راه کارها در بسیاری از اوقات بهترین نسخه ها را باید از زبان مردم شنید .
  • اگرچه ارتباط مسئولین با مردم یک اصل پایه و شاخصی مهم در حکمرانی شایسته در نظام اسلامی است ، لیکن در هنگام بروز مشکلات و سختی ها مانند مضیقه های معیشتی فعلی و شرایطی که بسیاری درآمد و شغل خود را نیز از دست داده اند و گرانی هایی که مهار نشدنی جلوه می کند، این ارتباط و حضور در میان مردم لازم تر و ضروری تر است .
  • اگر ارتباط لازم است،می باید این ارتباط را بدون هر گونه تشریفات کلیشه ای برقرار کرد. نباید این ارتباط را برخی زیردستان مسئولین فیلتر کنند و برای آن قاعده و قانون وضع کنند . رفتن سرزده میان اقشار مختلف مردم و شنیدن مشکلات از زبان آنها و درخواست کمک و یاری از آنها، اگر بدون تعارف و تشریفات انجام شود بهترین نتیجه را خواهد داشت .
  • مردمی بودن مسئولین و در میان مردم بودن این خاصیت مهم را نیز دارد که در یافتن راه کار برای مسایل کشور به سیاست هایی که بر وضعیت عموم مردم اثر مثبت دارد وزن بیشتری داده می شود . به عبارت بهتر، مصلحت گروه های خاص بر مصلحت عامه ترجیح داده نمی شود . این خود معیار مهم دیگری از شاخص های حکمرانی شایسته در نظام اسلامی است . با این معیار می توان تصمیمات و سیاست ها را مورد ارزیابی و اولویت بندی قرار داد و در آن دسته از تصمیمات که برخلاف این معیار گرفته شده است تجدید نظر کرد . آنچه اهمیت این معیار را بیشتر می کند این است که به طور معمول گروههای خاص از نفوذ بالایی برخوردارند و به راحتی می توانند از درب های بسته به روی مردم عبور کنند و با قدرت لابی خود و فضاسازی هایی که به مدد رسانه های خود انجام می دهند به آنچه می خواهند دست پیدا کنند . تنها چیزی که این طلسم را باطل می کند دغدغه مردم را داشتن و توجه  به معیاری است که گفته شد .
  • پرهیز از اشرافی گری از دیگر موارد لازم برای مسئولین نظام اسلامی است . اگرچه اشرافی گری برای همه مذموم است لیکن برای مسئولین پرهیز از آن لازم تر است . اگر کسی نمی تواند این گونه باشد حتماً نباید در نظام اسلامی مسئولیت بپذیرد و اگر چنین شد (یعنی آن کس که رفتار اشرافی دارد مسئول شد) دیگر نباید از او انتظار حل مسایل مردم را داشت و به تعبیر حضرت امام راحل (ره) «آن روزى که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم».
  • پاکدستی مسئولین شرط اول قدم داشتن ارتباط مسئولین با مردم است . مسئولی می تواند راحت میان مردم برود که زد و بند پشت پرده نداشته باشد ، با گروههای رانت جو مرتبط نباشد و ظاهر و باطن او یکسان باشد . مسئولی که بتواند تصمیمات خود را در طبق روی سر قرار دهد و از این که مردم از آنچه او کرده است مطلع شوند ابایی نداشته باشد . از برکت ارتباط با مردم  یکی خود همین است که نوعی مصون سازی را برای مسئول در برابر انحرافات ایجاد می کند . هرچه مسئولین بیشتر پشت درب های بسته باشند امکان فاسد شدن بیشتری برای آنها هست . هرچه بیشتر دفتر کار مسئولین در معرض آمد و شد مردم باشد و تصمیمات در اتاق های شیشه ای گرفته شود و در معرض اطلاع همگان قرار داده شود، ایجاد مصونیت بیشتری خواهد شد .
  • به عنوان نکته آخر , بقای نظام اسلامی در گرو اتکا به مردم است برای این منظور نیز مسئولین باید مردمی باشند . مردمی نبودن مسئولین عملاً به ایجاد شکاف مردم با نظام اسلامی منجر خواهد شد و این خطری مهلک است که همه باید از آن اجتناب کنند .

 

تصویر یادداشت از :  www.tabnak.ir

پاسخ دهید

Your email address will not be published. Required fields are marked *